Ndërsa bota “qan” për Londrën, sulmi ajror i SHBA-së vret 230 njerëz në Irak

ID:20433
Published 24 Mars 2017


Rreth 230 njerëz janë raportuar të jenë vrarë në atë që mendohet të ketë qenë një sulm ajror i koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja në një lagje të Mosulit të mbajtur nga ISIS.

Një korrespondent për Rudaw, një agjenci kurde e lajmeve që vepron në veri të Irakut, tha se 137 njerëz - shumica besohet të jenë civilë - kanë vdekur, kur një bombë goditi një ndërtesë të vetme në al-Jadida, në anën perëndimore të qytetit të enjten. Rreth 100 të tjerë u vranë aty pranë.

“Disa nga të vdekurit po strehoheshin brenda shtëpive”, tha Hevidar Ahmed nga vendi i ngjarjes.

Një zëdhënës i Komandës Qëndrore, e cila koordinon veprime ushtarake të SHBA-së në Irak, tha për Independent se ishin të vetëdijshëm për humbjet e jetëve civile siç raportohet nga Rudaw, dhe se informacioni kishte kaluar në ekipin e viktimave civile për “hetime të mëtejshme”.

“[Koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara] i merr shumë seriozisht të gjitha raportet e viktimave civile dhe i vlerëson të gjitha incidentet si tërësisht të mundshme. Forcat e koalicionit po punojnë me zell për të qenë të saktë në sulmet ajrore dhe për të siguruar që të gjitha goditjet janë përputhje me Ligjin [e pranuar ndërkombëtarisht] të konfliktit të armatosur”, tha kapiteni irlandez, Timothy.

Një raport i vlerësimit ditor nga Komanda Qëndrore tha se të enjten, pesë sulme pranë Mosulit kishin shkatërruar pesë njësi të ISIS-it dhe një ekip snajperi, si dhe 11 pozicione luftarake, automjete, pajisje dhe artileri.

Asnjë forcë tjetër që lufton në vend nuk e ka aftësinë për të nisur një sulm ajror të shkallës së raportuar.

Forcat tokësore të koalicionit të Irakut, të mbështetura nga një fushatë bombardimesh të koalicionit të udhëhequr nga SHBA, filluan operacionin rraskapitës me vendosmërinë e natyrshme për të larguar ISIS-in nga Mosuli në tetor 2016.

Luftëtarët xhihadistë tani mbajnë rreth një të katërtën e qytetit në bregun perëndimor të lumit Tigër, lum që kalon përmes Mosulit nga veriu në jug.

Rreth 400.000 irakienë janë bllokuar në zonat e mbetura të ISIS-it, tha të enjten Agjensia e Refugjatëve të OKB-së. Ata që kanë mbetur mes luftimeve përballen me shtim të mungesës së ushqimit, ose me plumba në qoftë se përpiqen të largohen.

ISIS ka përdorur shtëpitë civile për të strehuar luftëtarët dhe armët gjatë betejës për qytetin, duke i shkatërruar ndërtesat dhe rrugët me eksploziv për të penguar progresin e trupave irakiene.

Luftimet kanë qenë një çmim i rëndë për banorët e Mosulit dhe ushtarët irakienë: mijëra civilë irakienë kanë vdekur në luftime, dhe një total kumulativ prej më shumë se 200,000 personash janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Të paktën 6,878 civilë u vranë në dhunën e shkaktuar kryesisht nga ISIS në gjithë vendin vitin e kaluar, ka thënë Misioni i Kombeve të Bashkuara për Asistencë në Irak (UNAMI).

Shumë banorë në Mosul raportojnë se të dashurit e tyre kanë vdekur si pasojë e “zjarrit miqësor”, në vend që të vdisnin nga taktikat e luftës së ISIS-it.

AirWars, një bazë jo-fitimprurëse në Mbretërinë e Bashkuar që monitoron efektin e goditjeve ajrore anti-ISIS ndaj civilëve, tha javën e kaluar se ata besonin që 370 civilë kanë vdekur në bombardimet e koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara vetëm në javën e parë të marsit.

Përtej kufirit në Siri në javën e fundit, SHBA është akuzuar për vrasjen e civilëve në dy incidente të ndara me bomba: 33 vdiqën në një sulm ajror afër Rakas, i cili ishte menduar të godiste pozicionet e ISIS-it, dhe më shumë se 50 vdiqën pas një sulmi që goditi një xhami në provincën e Alepos, në vend të një pike takimi të al-Kaedës.

Largimi i ISIS-it nga Mosuli, që është qyteti i dytë më i madh i Irakut, në mënyrë efektive do të shënonte fundin e ISIS si një forcë zaptuese në vend, duke i bërë mbetjet e grupit që të kthehen në kryeqytetin e tyre de facto të Rakas.

Ndërsa humbja e qytetit do të jetë një goditje vendimtare, pasi organizata e xhihadit pritet të përbëjë një kërcënim të ri në formën e një lufte kryengritëse kundër forcave irakiene. / © Gazeta Impakt

Burimi: Independent

 
 

Share on Facebook Share on Twitter